NADPOTLIWOŚĆ!!! JAK JĄ POKONAĆ?

To przykra dolegliwość, która polega na nadmiernej produkcji potu. Pot wydzielany jest zbyt obficie, co nie jest przyjemne i sprawia sporo przykrości. Dotknięci problemem nadpotliwości, praktycznie bez przerwy mają wilgotne ręce, stopy i mokro pod pachami.

Człowiek wytwarza ok 1 litra potu dziennie natomiast osoby cierpiące na tą dolegliwość wytwarzają go czasem 10 razy więcej!!! Nadpotliwość może ograniczać normalne funkcjonowanie, bywa krępująca. Osoby z nadmierną potliwością są czasem zmuszone przebierać się kilka razy dziennie.

Przypadłość ta jest bardzo często odbierana przez społeczeństwo jako brak podstawowej higieny co wiąże się z tym iż cierpiący na nadpotliwość czuje się odrzucony. Dotknięci nią ludzie, zwłaszcza w młodym wieku, izolują się od  otoczenia, zamykają się w sobie, unikają kontaktów towarzyskich. Ten problem może przeszkadzać w nawiązywaniu znajomości, przyjaźni oraz w karierze zawodowej. Bywa i tak, że w konsekwencji prowadzi do depresji.

Pot to naturalna i niezbędna, do ochrony skóry, wydzielina wytwarzana przez gruczoły potowe. W ponad 98 proc. składa się z wody, pozostałe dwa procenty to kompilacja m.in. soli, tłuszczów, mocznika kwasu moczowego oraz amoniaku. Jego specyficzny, zazwyczaj nieprzyjemny zapach spowodowany jest obecnością (zdaniem niektórych badaczy feromonów) bytujących na skórze i rozkładających pot bakterii. Wytwarzanie potu to stały i ciągły proces, który może się nasilać pod wpływem stresu, emocji lub choroby.

Nadpotliwość to stan w którym gruczoły wytwarzają nadmierną ilość potu. Przypadłość ta najczęściej aktywuje się między 20 a 30 rokiem życia i może je bardzo uprzykrzyć. Medycyna wyróżnia dwa typy hiperhydrozy miejscową oraz uogólnioną. Pierwszy typ dotyczy jedynie niektórych obszarów ciała, zazwyczaj stóp, dłoni bądź pachwin. Postać uogólniona obejmuje cało ciało

Przyczyny pojawiania się nadpotliwości:

  • Genetyczne
  • Zaburzenia hormonalne ( choroby tarczycy, cukrzyca )
  • Zmiany neurologiczne (neuropatia )
  • Infekcja bakteryjna
  • Infekcja wirusowa
  • Nowotwór ( ziarnica złośliwa, guz nadnerczy )
  • Zatrucie (m in pestycydami )
  • Wzrost temperatury ciała w czasie wysiłku fizycznego, silnego stresu, po spożyciu pikantnych potraw
  • Przyjmowanie napojów bogatych w kofeinę
  • Palenie papierosów

Bardzo często jednak nie udaje się zdiagnozować przyczyny nadpotliwości oczywiście po wykluczeniu wszystkich chorób ogólnoustrojowych wtedy przyjmuje się że przyczyna tkwi w genach.

Wydzielanie potu jest większe u mężczyzn, osób otyłych oraz kobiet w okresie menopauzy.

LECZENIE

W zależności od  diagnozy : jeśli przyczyną jest choroba to ją leczymy, jeśli otyłość to zmieniamy tryb życia- ćwiczymy, stosujemy dietę, jeśli nadmierny stres możemy stosować ziołowe leki uspokajające lub techniki relaksacyjne. Najbardziej niekorzystną diagnozą jest genetyka.

Powszechnie stosuje się antyperspiranty na bazie soli glinu które powodują  zaczopowanie przewodów wyprowadzających pot. Można także stosować tabletki hamujące wydzielanie gruczołów. Zabieg z wykorzystaniem lasera polega na usunięciu gruczołów i wykonywany jest w miejscach, w których ilość tkanki tłuszczowej jest wystarczająco duża np. w obrębie pach.

Można również zastosować toksynę botulinową

Jej działanie polega na odwracalnym porażeniu zakończeń nerwowych dochodzących do gruczołów potowych dzięki czemu blokowane jest wydzielanie potu w określonych częściach ciała. Wykorzystanie toksyny botulinowej typu A (BOTOXu) – pozwala na wyeliminowanie przykrych dolegliwości na okres minimum pół roku, zwykle w zależności od indywidualnej sytuacji Pacjenta efekt utrzymuje się dłużej do około 1 roku. Po tym okresie należy zabieg powtórzyć.

Stres, ćwiczenia fizyczne, ciepło lub zimno, lęk, silne emocje, alkohol, kawa, herbata, papierosy, gorące lub pikantne potrawy to czynniki, które zazwyczaj potęgują objawy. Toksynę botulinową wstrzykuje się w okolicę nadmiernie potliwą przy użyciu bardzo cienkiej igły. Następnie łączy się ona z zakończeniami nerwowymi w gruczołach potowych blokując uwalnianie substancji (acetylocholiny) stymulującej wytwarzanie potu.

Zabieg wykonuje się w okolicach:

Zabieg trwa ok. 20  i jest bezbolesny. Dla bardziej wrażliwych można zastosować maść znieczulającą Emla. Polega na wstrzyknięciu śródskórnym preparatu. Ze względu iż blokada gruczołów jest odwracalna należy pamiętać , że zabieg trzeba powtarzać wtedy gdy pacjent odczuwa dawny dyskomfort!!!!

Jeśli borykasz się z tym problemem zgłoś się do naszego gabinetu w celu konsultacji.

Kluczowym elementem potwierdzającym skuteczność zabiegu jest precyzja jego wykonania. Nasi lekarze poświęcą Ci czas, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Twoje zadowolenie to nasza satysfakcja !

Zachęcamy do kontaktu z nami pod numerem telefonu 883-773-994.

Czekamy również na maile z zapytaniami od Państwa pod adresem gabinet@freshmed.com.pl lub zapraszamy na naszą stronę  www.freshmed.com.pl

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *