LECZENIE KANAŁOWE – BEZ KOMPLIKACJI I BEZ BÓLU

Nieraz widzimy przerażenie Pacjenta kiedy otrzymuje diagnozę – trzeba leczyć kanałowo… Stomatologia jest dziedziną niezwykle szybko rozwijającą się i wspomnienia naszych mam o „szkolnym dentyście” 🙂 absolutnie odbiegają od dzisiejszych standardów. Przysłowiowa „kanałówka” jest nie dość, że bezbolesna to niejednokrotnie pacjent może sobie uciąć drzemkę podczas jej trwania. 🙂

Leczenie endodontyczne z użyciem mikroskopu jest najbardziej innowacyjną metodą leczenia kanałowego. Dzięki pracy „w powiększeniu” lekarz bardzo dokładnie widzi całą komorę zęba oraz jego kanały, co pozwala mu je bardzo dokładnie oczyścić i opracować, zmniejsza się także ryzyko wystąpienia wielu powikłań z nim związanych.

Leczenie pod mikroskopem wygląda bardzo podobnie do tradycyjnego leczenia kanałowego, jednak leczenie z użyciem mikroskopu pozwala lekarzowi na większą precyzję i dokładność, a także na umiejętność radzenia sobie z wieloma komplikacjami, których leczenie metodą tradycyjną byłoby nieskuteczne m. in przy nietypowej anatomii zębów, zakrzywionych i wąskich kanałach, złamanych narzędziach endodontycznych, perforacjach (czyli przepchnięciu materiału bądź uszkodzeniu podczas opracowywania poza wierzchołek korzenia zęba). Leczenie pod mikroskopem pomaga także w odnalezieniu dodatkowych kanałów, które często pozostają niezauważone podczas zwykłego leczenia.

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od odbudowy brakujących tkanek ścian zęba. Tak odpowiednio przygotowany ząb zabezpieczany jest za pomocą ślinochronu, czyli specjalnego płata gumy zabezpieczanego klamrą. Użycie koferdamu zwiększa jakość leczenia i skraca czas zabiegu. Zaletą koferdamu poza utrzymywaniem całkowitej suchości w obrębie zęba jest również zabezpieczenie śluzówki jamy ustnej przed drażniącymi środkami używanymi do wypłukiwania zanieczyszczeń i odkażania kanałów. Dodatkowo poprawia widoczność pola pracy oraz zapobiega aspiracji narzędzi endodontycznych.

Kolejnym etapem jest otwarcie komory i opracowanie kanałów za pomocą specjalnych instrumentów endodontycznych oraz intensywne płukanie. Po ostatecznym opracowaniu, zmierzeniu długości kanałów i wykonaniu zdjęcia kontrolnego, lekarz przystępuje do ostatniego etapu jakim jest szczelne wypełnienie kanałów korzeniowych pomocą termoplastycznego materiału oraz uszczelniacza.

Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjentowi zapewniany jest całkowity komfort leczenia, a doznania bólowe są bliskie zeru.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest najskuteczniejszym rozwiązaniem w wielu skomplikowanych przypadkach, a dzięki pracy ze specjalistycznym sprzętem możemy uratować wiele zębów przeznaczonych do ekstrakcji; prawidłowo przeleczone endodontycznie zęby mogą długo funkcjonować i służyć nam długimi latami.

Zobacz także: Próchnica to choroba zakaźna. Prawda czy mit?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *