Kobieta w ciąży u dentysty :)

PRAWDA CZY MIT? :

W ciąży nie leczy się zębów, a znieczuleń absolutnie nie wolno stosować.

Oczywiście, że MIT. Najbardziej odpowiednim momentem do zabiegów stomatologicznych jest II trymestr ciąży. W tym czasie można podać odpowiednie znieczulenie dla kobiety w ciąży. Dlatego też ważne jest poinformowanie lekarza o tym fakcie .Pamiętać jednak należy ,że w czasie ciąży wykonuje się zabiegi, które są konieczne a ich odroczenie może spowodować niekorzystne następstwa dla samej ciąży. Nie powinno się w tym czasie poddawać zabiegowi wybielania zębów,  profilaktycznej fluoryzacji, oraz usuwania kamienia ultradźwiękami .

UWAGA– podczas ciąży nie powinno się wykonywać zdjęć rentgenowskich, oraz skalingu – usuwanie kamienia ultradźwiękami.

Mitem jest ,że ciąża demineralizuje, czyli odwapnia zęby. Bardziej w tym czasie należy zwrócić uwagę na stan dziąseł, który może pogarszać się na skutek zmian hormonalnych w organizmie. Obserwuje się rozpulchnienie dziąseł,co utrudnia zachowanie higieny i prowadzi do ubytków próchnicowych.

Dziąsła stają się przekrwione i narażone na urazy. W takiej sytuacji odruchowo delikatnie myjemy zęby, co za tym idzie – mniej starannie. Dlatego wiadomo- lepiej zapobiegać niż leczyć .

Pamiętać należy o dokładnym myciu zębów, języka, przestrzeni międzyzębowych ( nitką i szczoteczką międzyzębową),  oraz płukania płukanką bez alkoholu.

Warto zredukować ilość spożywanych słodyczy. Najlepiej oczywiście mieć wyleczone zęby przed zajściem w ciążę, wtedy wszelkie obawy i stres nie będą dotyczyć kobiety w ciąży. Podczas ciąży zgłaszamy się na kontrolę w gabinecie  stomatologicznym jeden raz na trymestr.

Zobacz także: Zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Prawda czy mit?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *