
Kobieta w ciąży u dentysty :)
PRAWDA CZY MIT? :
W ciąży nie leczy się zębów, a znieczuleń absolutnie nie wolno stosować.
Oczywiście, że MIT. Najbardziej odpowiednim momentem do zabiegów stomatologicznych jest II trymestr ciąży. W tym czasie można podać odpowiednie znieczulenie dla kobiety w ciąży. Dlatego też ważne jest poinformowanie lekarza o tym fakcie .Pamiętać jednak należy ,że w czasie ciąży wykonuje się zabiegi, które są konieczne a ich odroczenie może spowodować niekorzystne następstwa dla samej ciąży. Nie powinno się w tym czasie poddawać zabiegowi wybielania zębów, profilaktycznej fluoryzacji, oraz usuwania kamienia ultradźwiękami .
UWAGA– podczas ciąży nie powinno się wykonywać zdjęć rentgenowskich, oraz skalingu – usuwanie kamienia ultradźwiękami.
Mitem jest ,że ciąża demineralizuje, czyli odwapnia zęby. Bardziej w tym czasie należy zwrócić uwagę na stan dziąseł, który może pogarszać się na skutek zmian hormonalnych w organizmie. Obserwuje się rozpulchnienie dziąseł,co utrudnia zachowanie higieny i prowadzi do ubytków próchnicowych.
Dziąsła stają się przekrwione i narażone na urazy. W takiej sytuacji odruchowo delikatnie myjemy zęby, co za tym idzie – mniej starannie. Dlatego wiadomo- lepiej zapobiegać niż leczyć .
Pamiętać należy o dokładnym myciu zębów, języka, przestrzeni międzyzębowych ( nitką i szczoteczką międzyzębową), oraz płukania płukanką bez alkoholu.
Warto zredukować ilość spożywanych słodyczy. Najlepiej oczywiście mieć wyleczone zęby przed zajściem w ciążę, wtedy wszelkie obawy i stres nie będą dotyczyć kobiety w ciąży. Podczas ciąży zgłaszamy się na kontrolę w gabinecie stomatologicznym jeden raz na trymestr.
Zobacz także: Zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Prawda czy mit?